У м. Гамбург та Любек з 3 по 5 липня 2018 відбувся V Форум харчових продуктів, організований проектом „Агроторгівля України“, за участі делегатів з України, а саме представників наймаcштабнішого в Західному регіоні України оптового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар», виробників плодоовочевої продукції та органічних продуктів.

В рамках програми Форуму представники української делегації мали змогу відвідати оптовий ринок сільськогосподарської продукції у місті Гамбург, який займає територію близько 40 тис м2, та надає експортерам та імпортерам широкого асортименту плодовоовочевої, ягідної та іншої продукції майданчик для реалізацї їх торгівельних відносин. Найактивніші години роботи ринку припадають на період з 12 ночі до 7 ранку, коли вся свіжа плодоовочева продукція роз’їждається по різних куточках Німеччини, її торгівельних точках та мережах HoReCa. Для представників оптового сільськогосподарського ринку «Шувар» цікавим було почути про досвід операційної та іншої організаційної діяльності ринку Гамбурга, а також обмінятся власними досягненням в організації аналітичної та маркетингової роботи, що здійснюється на українському ринку в рамках проекту «Info-Shuvar».

Для того, щоб визначити можливі напрями співпраці двох оптових ринків, а також зрозуміти напрями взаємодії між плодоовочевими секторами обох країн, був проведений ряд В2В перемовин, а також презентовані основні можливості та тренди українського ринку, який вже займає щільне місце серед партнерів Німеччини по плодоовочевій продукції.

Так, у доповіді Тетяни Гетьман (оптовий ринок «Шувар») були висвітлені наступні тренди українського плодоовочевого ринку:
- щорічне зростання кількості невеликих приватних проектів, що спеціалізуються на вирощуванні нішевих продуктів (аспарагус, гарбуз, батат, тощо),
- виробники все менше фокусуються на збільшенні площ, натомість переорієнтовуються на збільшення урожайності та якості продукту;
- інвестиції в інфраструктуру галузі залишаються все ще низькими, через високі відсоткові ставки кредитування;
- кількість компаній з іноземними інвестиціями також залишається ще незначною, що, як очікується, має змінитися після запровадження ринку землі;
- відкриття ринку ЄС дало можливість українським виробникам фокусуватися на питаннях транспарентності та надійності ланцюгів постачання;

Як зазначила пані Гетьман, деякі з плодоовочевих виробників наразі повинні та вже змінюють парадигму ведення свого бізнесу, оскільки старі пост-радянські методи не є сповна ефективними в умовах висококонкурентного ринку.
На сьогоднішній день, країни Європейського Союзу є одним з найбільших ринків та покупців томатної пасти, яблучного концентрату, кавунів, заморожених ягід, чорниць (свіжих та заморожених), гарбузів та чищеної цибулі з України.

Серед найбільш експортованих овочів з України на ринки ЄС – тепличні томати (до 3 тис т в сезоні 2017/2018) та огірки (біля 3-4 тис т), цибуля (2-3 тис т), гарбуз в незначній кількості, які відповідно до існуючих обсягів виробництва мають значний експортний потенціал.
В рейтингу фруктів та ягід, що експортуються з України в країни ЄС, найбільшу частку займають переважно промислові яблука (біля 15 тис т за результатами 2017 року), кавуни, сливи, черешні, чорниці, полуниця та малина.

В цілому, у 2017 році місце України на ринках країн Європейського Союзу виглядало наступним чином:
1) найбільший постачальник замороженої малини до Польщі;
2) найбільший постачальник замороженої чорниці до Польщі;
3) другий за обсягами постачальник свіжої черешні до Польщі;
4) третій за обсягами постачальник свіжої сливи та замороженої полуниці до Польщі;
5) п’ятий за обсягами постачальник яблучного концентрату до Німеччини та перший – до Польщі;
6) Німеччина – другий за обсягами ринок для томатної пасти з України;

Слід також відмітити, що саме ягоди наразі мають значний як виробничний (в промислових масштабах), так і експортний потенціал, а ринок ЄС в умовах ЗВТ стає все більш важливим та масштабним торгівельним партнером для України. Так, за результатами 2017 року майже вся заморожена ягідна продукція (полуниця, малина, дика чорниця та вишня) експортувалася до ЄС, і лише незначна її частка (в межах 3-5% - до інших країн). При цьому, крім політичних передумов, Україна має переваги іншого характеру, що дозволяють їй в довгостроковому періоді стати одним з найбільш надійних, стабільних та масштабних постачальників плодоовочевої продукції до країн ЄС. Серед таких передумов, насамперед, спрятливі погодні умови, можливість вирощувати органічні та нішеві продукти в промислових масштабах, невисока орендна плата за землю, що робить вітчизняну продукцію більш конкурентною за ціною порівняно із іншими країнами-конкурентами, а також вигідне географічне та інфраструктурне «сусідство» з головними торгівельними партнерами та світовими ринками.

Серед перспектив розвитку плодовоовочевого ринку, як зазначила пані Гетьман («Шувар»), наразі експерти виокремлюють наступні:
- посилення конкуренції на внутрішньому ринку між вітчизняними товаровиробниками, навіть за умов незначного імпорту;
- негативна цінова тенденція на м'які ягоди (малина, смородина та чорниця), що стимулюватиме споживання на внутрішньому ринку;
- розвиток сегменту замороженої ягоди (зростання як експорту, так і імпорту);
- кооперація виробників (як важливий інструмент досягнення ефективної як операційно-господарської, так і зовнішньоекономічної діяльності);
- зростання конкуренції за сировину між українськими та європейськими переробними компаніями;
- розширення експортних ринків на країни Азії та ЄС (як свіжих, так і заморожених товарів);

Можливість німецьких колег почути про тенденції та потенціал українського ринку плодоовочевої продукції та отримати релевантну інформацію з вуст найбільшого «плодовочевого хабу» Західної України (з ринку «Шувар») стало важливим відправним пунктом подальшої кооперації як оптових ринків, так і окремих операторів галузі.
__________________________________________________________________
 Частка «Шувар» у загальному обсязі проданих овочей у Львівській області у 2017 році склала 48%, у Західному регіоні – 13% та в Україні – 4%.
Що стосується торгівлі фруктами: частка «Шувар» у загальному об’єму у Львівській області склала 65%, у західному регіоні – 21%, в Україні – 4%.

 

Загрузка... .